Penzion u marka

Nový Hrádek u Lukova

Pozemek přímo nad řekou Dyjí, na skalním ostrohu 80 m nad říčním kaňonem, za úzkou přístupovou šíjí, patřil původně premonstrátům Louckého kláštera ve Znojmě. Ti jej poté přenechali moravskému markraběti Janu Lucemburskému a ten tu v roce 1358 nechal postavit tzv. dolní hrad. Ten sloužil jednak jako obranný hrad na linii moravské a také jako cíl loveckých výprav do zdejších na zvěř bohatých lesů. V 15. století, za vlastnictví hradu rakouskými Eizingery, došlo k zásadní přestavbě a v západní části, směrem k přístupové cestě, byla vystavěna opevněná patrová budova a k ní přivedeny hradby od dolního hradu. Komplex potom sloužil k různým příležitostem.
V 17. století za Scherfenbergů byl Nový Hrádek za třicetileté války dobyt Švédy. Nedostatečně zajištěný hrad pobořen a okolní vsi vypleněny. Později šlechta zrenovovala západní trakt a dolní hrad už zůstal zříceninou, s částečně zachovalým jádrem a východní obrannou stěnou. Po 2. světové válce se místo ocitlo v pohraniční zóně tzv. želené opony, nebylo veřejnosti přístupné a nebylo udržované.
Po r. 1989 byla nová západní část uvedena do přístupného stavu tak, že na vrcholu stavby je nyní velká vyhlídková plošina. Z ní nelze přehlédnout snad nejunikátnější vyhlídku v NP Podyjí do kaňonu Dyje, která tu 4x hluboce meandruje od Vranova ke Znojmu. Vyhlídka je přístupná pouze s průvodci, volný vstup do prostor Nového Hrádku není možný. Nejlepší přístup je možný autem k bunkru na silnici mezi Podmolím a Lukovem. Cyklisté a turisté mohou po povolených trasách až do objektu hradu. Naproti přes řeku Dyji stojí v rakouském NP Thayatal hrad Kaja, podstatně zachovalejší, přístupný z obce Mekersdorf.

Novinky

Kalendář akcí 2014

Aktuální akce pro rok 2014 pro Znojmo, Vranov nad Dyjí a okolí.
více

Znojemské vinobraní 2014

Jedna z největších oslav vína v letošním roce proběhne 12. a 13. září 2014 ve Znojmě.
více

Burčákfest 2014 - Znojmo

Již 9. ročník akce zvané Burčákfest ve Znojmě. Nabídnuty vám budou 4 druhy burčáku. Letos se akce koná od 26.9.2014 - 28.9.2014.
více
2009 - 2016 © Penzion u Marka
vytvořilo: www.tretri.cz
Český výrobce matrací a zdravotních matrací. Hledáte levné ubytování? Přijďte se ubytovat do našeho penzionu v Havraníkách.