Penzion u marka

Zámek Vranov nad Dyjí

Nynější barokní zámek je poslední stavební úpravou původního obranného hradu z 11. století, připomenutého prvně r. 1100 kronikářem Kosmasem. Jeho situace na strmé skále nad Dyjí a Vranovem nad Dyjí je naprostým unikátem, včetně jeho vodních věží. Základem areálu je trojkřídlá obytná budova. K objektu se přimyká oválná dominantní stavba - sál předků (podle projektu císařského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu). Obytný trakt na druhé straně sousedí s budovami vytvářejícími nádvoří a předhradí. Severně je přistavěna kaple nejsvětější Trojice. V okolí zámku se rozkládá romantický lesopark s pozůstatky parkových staveb (kaplička, Felicitina studánka). Nejcennější součástí zámku je sál předků s galerií rodu Althanů. Má bohatě zdobené stěny s reliéfy a freskami, ve výklencích jsou umístěny sochy představitelů rodu od Tobiase Krackera. Vrcholným dílem je stropní freska od Johanna Michaela Rottmayra, oslavující rod Althanů. Ostatní prostory zámku evokují atmosféru soukromého i společenského života šlechty v 18. a 19. století. Četné ukázky kameniny pocházející z produkce proslulé místní manufaktury. Zámecká kaple Nejsvětější Trojice.
Současným majitelem zámku je český stát, který se snaží udržovat stavební stav a sbírky k potěšení častých návštěvníků historické památky. Během letní sezony je zámek i podzámčí místem bohatého kulturního života, především divadelních představení pod širým nebem, výstav květin a uměleckých děl v přilehlé galerii. V blízkosti zámku jsou také jedinečné přírodní a historické destinace, např. Felicitina studánka, Ledové sluje, hřbitov v Podmyčích, židovský hřbitov v Šafově, Mniszkův a Claryho kříž, k nimž vedou turistické stezky.

Novinky

Kalendář akcí 2014

Aktuální akce pro rok 2014 pro Znojmo, Vranov nad Dyjí a okolí.
více

Znojemské vinobraní 2014

Jedna z největších oslav vína v letošním roce proběhne 12. a 13. září 2014 ve Znojmě.
více

Burčákfest 2014 - Znojmo

Již 9. ročník akce zvané Burčákfest ve Znojmě. Nabídnuty vám budou 4 druhy burčáku. Letos se akce koná od 26.9.2014 - 28.9.2014.
více
2009 - 2016 © Penzion u Marka
vytvořilo: www.tretri.cz
My jsme oficiální zastoupení značky Subaru v Brně? Přijďte si k nám pořídit šicí stroj za výhodných podmínek.