Penzion u marka

Znojmo, Jižní Morava, rotunda sv. Kateřiny, ubytování ve Znojmě

Znojmo je nejstarším městem na Moravě a jedním z nejstarších na území ČR. Dnes čítá cca 37000 obyvatel. Je centrem Jižní Moravy, má velmi dobré klimatické podmínky, takže je oblast zaměřena více na zemědělství, vinařství, ovocnářství a potravinářství. Kraj není zatížen prakticky žádnými průmyslovými komplexy a proto má velmi dobré parametry čistoty ovzduší. Město se rozkládá na jižním svahu na levém břehu řeky Dyje, v rozmezí nadmořské výšky 212 - 300 m.n.m.
Historicky bylo území pravidelně osidlováno od 6. století příchodem Slovanů. Za Velkomoravské říše bylo centrum osídlení na Hradišti sv. Hypolita. Kolem roku 1030 je na protějším ostrohu vystavěn hrad s rotundou sv. Kateřiny (v roce 1962 vyhlášena národní kulturní památkou) a okolo podhradí, základ rozvoje historického města. Znojmo se stalo údělným přemyslovským knížectvím. Kolem roku 1100 byl postaven i původní kostel sv. Mikuláše. Vznikající městská zástavba byla roku 1226 ohrazena a král Přemysl Otakar I. v tomto roce povýšil Znojmo na královské město. Historií procházelo pak jako častá kořist střídajících se vládců a cíl dobyvačných válek. Od středověku pak tenhle vývoj dal vzniku unikátního vícepatrového podzemí (částečně zpřístupněného) s dodnes zachovalým a funkčním podzemním vodovodem, které svým rozsahem nemá v ČR obdoby. V roce 1971 byl historický střed města vyhlášen městskou památkovou rezervací.
Po roce 1989 začalo období intenzivních rekonstrukcí historické podoby města Znojma, čímž se stává stále zajímavější turistickou destinací. Žije i bohatým kulturním a společenským životem. Kromě toho, že se sem sjíždí nejvíce návštěvníků na Znojemské historické vinobraní, pořádají se tu i další kulturní a gastronomické akce. Vyhledávaným kulturním stánkem je Městské divadlo, postavené jako malá kopie Vídeňské opery. Mezi nejzajímavější objekty patří nejstarší církevní stavba na území republiky - Rotunda sv. Kateřiny, Mikulášský kostel, radniční věž, podzemí, Loucký klášter Znojmo, Znojemský hrad a Jihomoravské muzeum Znojmo. Znojmo je zasazeno do nádherného přírodního prostředí kolem řeky Dyje a Gránického potoka s údolním lesoparkem. Od Hradiště sv. Hypolita až po Vranov nad Dyjí se rozkládá Národní park Podyjí s turistickými a cyklistickými trasami a vyhlídkami do kaňonu Dyje.

Ubytování ve Znojmě a na znojemsku je dnes velmi příznivé turistům a návštěvníkům díky řadě hotelů a spoustě penzionů, z nichž značná část se nachází v historické části města. Stravování ve Znojmě nabízí bezpočet restaurací, z nichž většina si vypracovala značnou proslulost. Prohlídku města zkrátí zájemcům turistický kolový vláček, který projíždí okolím Dyje i starým a novým městem. Znojemsko je vinařskou oblastí a působí zde velkovýrobce Znovín Znojmo a.s. V řadě okolních obcí jsou známé viniční tratě a vedle Znovínu zde nabízí svá vína i řada malovýrobců, kteří dnes s úspěchem vítězí se svými vzorky na mezinárodních soutěžích vín. Ve sklepním areálu Modré sklepy v Novém Šaldorfu jsou k vidění vinné sklepy vyhloubené v pískovci, často neuvěřitelných rozměrů. V NP Podyjí lze dosáhnout na kole či autem poklidných obcí jako Podmolí, Čížov a Lukov, odkud lze nahlédnout do krás NP Podyjí. Poblíž Louckého kláštera je městské koupaliště a 20 km od Znojma lze využít vod Vranovské přehrady ke koupání, lodní plavbě či jachtingu.

Novinky

Kalendář akcí 2014

Aktuální akce pro rok 2014 pro Znojmo, Vranov nad Dyjí a okolí.
více

Znojemské vinobraní 2014

Jedna z největších oslav vína v letošním roce proběhne 12. a 13. září 2014 ve Znojmě.
více

Burčákfest 2014 - Znojmo

Již 9. ročník akce zvané Burčákfest ve Znojmě. Nabídnuty vám budou 4 druhy burčáku. Letos se akce koná od 26.9.2014 - 28.9.2014.
více
2009 - 2016 © Penzion u Marka
vytvořilo: www.tretri.cz
Nabízíme Vám ubytování na Jižní Moravě v klidném prostředí.Dovolená snů na Jižní Moravě? Jedině v penzionu na jižní moravě. Naše ubytování na Jižní Moravě je záruka klidné dovolené.